Jak dbać o drewnianą podłogę?

Dbanie o drewnianą podłogę jest kluczowe, aby zachować jej estetykę i trwałość przez wiele lat. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące konserwacji podłogi, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą lub producentem. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo pielęgnować drewnianą podłogę.

Codzienna pielęgnacja to podstawa

Regularne odkurzanie lub zamiatanie podłogi pomoże usunąć kurz, piasek i inne drobiny, które mogą rysować powierzchnię drewna. Możesz również użyć delikatnego, wilgotnego mopa, aby usunąć większe zabrudzenia. Drewniane podłogi nie lubią nadmiernej wilgotności. Unikaj moczenia podłogi wodą i zawsze usuwaj plamy i wodę natychmiast po ich wystąpieniu. Możesz użyć wilgotnej szmatki do usuwania plam, ale nie wolno pozostawiać jej na podłodze. Wybieraj delikatne środki do czyszczenia przeznaczone specjalnie do drewnianych podłóg. Unikaj środków, które zawierają agresywne substancje chemiczne, które mogą uszkadzać powierzchnię drewna.

Co robić, a czego unikać przy drewnianych podłogach?

Oferując podłogi drewniane z montażem we Wrocławiu, podpowiadamy, że jeśli podłoga ma powłokę ochronną (lakier, olej, wosk), należy zadbać o jej regularną konserwację. Zastosuj się do zaleceń producenta co do produktów pielęgnacyjnych, które należy stosować, i częstotliwości ich nakładania. Unikaj przesuwania ciężkich mebli bez zabezpieczenia nóżek, ponieważ mogą one zostawić ślady i zadrapania na podłodze. Użyj filcowych nakładek pod nogi mebli. Drewniane podłogi są wrażliwe na skrajne warunki. Unikaj ekstremalnych temperatur i wahających się poziomów wilgotności, które mogą powodować skurczenie lub rozszerzenie drewna.